Folyamatok modul bemutatása
A Folyamatok modul célja, hogy a szervezet azonosítsa és nyilvántartásba vegye az üzleti folyamatait. A folyamatfelméréssel optimalizálható a vállalatok működése, azonosíthatók az egymástól függő folyamatok, hozzárendelhetők a folyamatokhoz a támogató erőforrások és adatkörök.
Hogyan működik?
A rendszerben lehetőség van a folyamatok alapadatainak manuális felvitelére az információbiztonsági munkatárs által, vagy akár már meglevő, teljes folyamatfelmérések is importálhatók.
A modul tervezése során kiemelten fontosnak tartottuk, hogy a felmérő kérdőívek adatokkal való feltöltéséhez vagy felülvizsgálatához ne legyen szükség információbiztonsági munkatárs támogatására, az adatszolgáltatást végző vezetők vagy delegáltjaik önállóan is tudják használni a rendszert.
A folyamatfelméréseket az információbiztonsági munkatárs indítja el és adja ki az adatszolgáltatási feladatot a beállított folyamatgazdának, egy workflow-n keresztül pedig a teljes folyamatfelmérés menete végigvihető a rendszerben egészen a felmérés lezárásáig.
A hatékonyság növelése érdekében a rendszer lehetőséget biztosít arra, hogy a folyamatgazda az általa kijelölt munkavállalónak delegálja a felmérő kérdőív kitöltésének feladatát. Delegálás esetén a felmérés a delegált általi kitöltést követően visszakerül a folyamatgazdához jóváhagyásra, a folyamatgazda által készre jelentett kérdőíveket pedig végül az információbiztonsági munkatárs ellenőrzi és zárja le.
A folyamatfelméréseknek nem csak kitöltési, hanem érvényességi határidő is beállítható, amely biztosítja azt, hogy nem maradnak el a kötelező felülvizsgálatok.
A folyamatfelmérő űrlapon olyan adatokat rögzíthetünk, amelyek egy teljeskörű folyamatfelmérést támogatnak, például
- Folyamat rövid leírása
- Folyamatleírás dokumentum, szabályozó, vagy folyamatábra feltöltése
- Kritikus időszak meghatározása
- Maximálisan megengedett kiesési idő (MTD) rögzítése normál és kritikus időszakra is
- Más folyamatokkal való összekapcsolás mind támogató, mind kiszolgált folyamatként
- A folyamat során használt erőforrások több típus szerinti rögzítse, függésük mértékének meghatározása (hardver, szoftver, létesítmény/papír alapú, egyéb, humán, szolgáltató)
- A folyamatban kezelt adatok azonosítása, besorolása
- Üzleti hatáselemzés készítése, folyamat rendelkezésre állás szerinti kritikusságának meghatározása
A modulok összekapcsoltságának köszönhetően a rendszer bizonyos, a folyamatfelmérésben rögzített adatokat más modulokba is átvesz a könnyű kezelhetőség és konzisztencia érdekében (például a folyamat maximálisan megengedett kiesési idejét feltünteti a kapcsolódó erőforrásoknál is).
Eredménytermékek, előnyök
- Átlátható, teljeskörű folyamatfelmérések
- Egyszerű használat, önállóan elkészíthető adatszolgáltatás
- Exportálható folyamatlista és folyamat adatok
- Üzleti hatáselemzés és adatvagyon felmérés integrálása
- Compliance megfelelés támogatása